تمامی فایل ها ، قالب ها ، پلاگین ها و ... قبل از انتشار ، جهت پاک بودن از کدهای مخرب بررسی می شوند

جستجو
تکنولوژی NFC چیست

تکنولوژی NFC چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

در دنیای بسیار متغیر فناوری هر روز تکنولوژی های جدیدی ظهور میکند و زندگی بشر را بیشتر از قبل تحت تاثیر قرار میدهد یکی از این فناوری ها ، تکنولوژی NFC است. تکنولوژی NFC که مخفف عبارت Near Field Communication است یک فناوری استاندارد ارتباط بیسیم مبتنی بر مجاورت و نزدیکی فیزیکی است که روی بسیاری از دستگاهها و ابزارهای جدید از جمله گوشی های هوشمند ، تبلتها ، دستگاههای کارتخوان پیشرفته و حتی کنسولهای بازی مثل Nintendo Switch وجود دارد و امکان ارتباط نزدیک بین آنها را فراهم میکند. تکنولوژی NFC بر خلاف بلوتوث و Wi-Fi به برد بسیار کوتاه در حد چند سانتیمتر بین دو دستگاه برای ارتباط محدود شده است که این موضوع شاید یکی از بزرگترین معایب این تکنولوژی باشد و در ظاهر شاید این موضوع باعث کاربرد کمتر این فناوری جدید شود ولی تکنولوژی NFC در کنار این عیب دارای مزایای بسیار زیادی است که موجب محبوبیت آن بین کاربران شده است.

تکنولوژی NFC چیست و چطور کار می کند ؟

تکنولوژی NFC یکی از فناوری های ارتباطی بیسیم بین دستگاهها است و همانطور که از نامش پیداست با استفاده از این فناوری میتوان دو دستگاه که دارای این فناوری هستند را با قرار دادن در فاصله بسیار نزدیک در حد چند سانتیمتر به هم متصل کرد. این تکنولوژی بر اساس ویژگی شناسایی فرکانس رادیویی یا همان RFID کار میکند که کاربردهای فراوانی دارد که از جمله این کاربردها میتوان به پرداخت هزینه خرید با نزدیک کردن گوشی موبایل هوشمندی که مجهز به این فناوری است به دستگاه کارتخوان مجهز به فناوری NFC ، استفاده به عنوان کارت کلید برای دسترسی به اتاق هتلها و سایر موارد این چنینی نام برد. تکنولوژی NFC براساس اصل جفت سازی بین دو دستگاه مجاور کار میکند و در اولین گام برای اتصال دو دستگاه مجاور با استفاده از این فناوری باید ویژگی NFC آنها روشن و سپس دو دستگاه در اصطلاح به هم جفت شوند که با اتصال هر دو دستگاه از طریق فناوری NFC ، بدون اینکه کابلی بین دو دستگاه وجود داشته باشد میتوان بین آنها تبادل اطلاعات انجام داد و اطلاعات مورد نظر را از دستگاه فرستنده به دستگاه گیرنده منتقل کرد. نکته ای که وجود دارد این است که تکنولوژی NFC مبتنی بر فناوری RFID است اما با این وجود محدوده و برد انتقال بسیار کمتری دارد زیرا با استفاده از فناوری RFID میتوان از فواصل نسبتا دور ارتباط برقرار کرد ولی در فناوری NFC چنین نیست. به عنوان مثال یکی از کاربردهای فناوری RFID ، پرداخت الکترونیکی عوارض خودروها است که با عبور خودرو از گیتهای عوارض مجهز به فناوری RFID با وجود داشتن فاصله چندمتری ، اتصال انجام میشود و هزینه عوارض خودرو به صورت خودکار و بدون نیاز به توقف آن پرداخت میشود همانطور که در این مثال میبینید امکان اتصال دستگاهها از فاصله چند متری با استفاده از فناوری RFID وجود دارد در حالی که در تکنولوژی NFC دو دستگاه حتما باید در فاصله چند سانتیمتری از هم قرار بگیرند. البته این ویژگی فناوری NFC که حتما باید دو دستگاه در فاصله چند سانتیمتری از هم قرار بگیرند گاهی میتواند مفید هم باشد به عنوان مثال فرض کنید امکان پرداخت هزینه سفر با استفاده از گوشی های هوشمند مجهز به تکنولوژی NFC در ایستگاه مترو وجود داشته باشد در این حالت با توجه به تعداد بالای مسافران مترو که در فاصله نزدیک از هم قرار دارند و دارای گوشی های هوشمند مجهز به فناوری NFC هستند اگر از فاصله چند متری امکان برقراری ارتباط بین دستگاهها وجود داشته باشد قطعا مشکل تداخل اطلاعات بین دستگاهها میتواند مشکلساز شود. نکته ای مهمی که در دستگاههای مجهز به فناوری NFC وجود دارد این است که این دستگاهها میتوانند هم به عنوان گیرنده و هم به عنوان فرستنده اطلاعات عمل کنند و این قابلیت دوطرفه بودن به افراد اجازه میدهد که مثلا از گوشی هوشمند خود که مجهز به فناوری NFC است در بسیاری از موارد مثل پرداخت هزینه مترو و سایر موارد این چنینی استفاده کنند.

مهمترین کاربردهای تکنولوژی NFC کدامند ؟

انتقال اطلاعات

یکی از مهمترین کاربردهای فناوری NFC ، امکان انتقال اطلاعات با استفاده از این فناوری است که برای این منظور کافی است دو دستگاه که مجهز به فناوری NFC هستند را در فاصله بسیار نزدیک از هم قرار دهید و با جفت سازی آنها ، اطلاعات را از دستگاه فرستنده به دستگاه گیرنده منتقل کنید.

پرداخت‌های همراه بدون نیاز به کارت بانکی

یکی دیگر از مهمترین کاربردهای تکنولوژی NFC امکان پرداخت همراه هزینه خرید با استفاده از این فناوری است که در این موارد کافی است موبایل هوشمند خود را در نزدیکی دستگاههای پرداخت که مجهز به این فناوری هستند قرار دهید تا از این طریق پرداخت را بدون نیاز به کارت بانکی انجام دهید. برای این منظور باید مجوزهای لازم را از بانک یا موسسه ای که در آن حساب دارید دریافت کنید تا آنها گوشی هوشمند شما را به حساب شما متصل کنند و بتوانید با استفاده از تکنولوژی NFC موبایل هوشمند خود و بدون نیاز به کارت بانکی یا کارت اعتباری ، پرداختهای خود را انجام دهید. Samsung Pay، Google Pay، و Apple Pay همگی از این فناوری برای انجام پرداختها پشتیبانی میکنند.

دسترسی به حمل و نقل عمومی

یکی از کاربردهای دیگر فناوری NFC امکان پرداخت هزینه حمل و نقل عمومی مثل مترو یا اتوبوس با استفاده از آن است و در بسیاری از شهرهای پیشرفته دنیا مثل لندن ، پرداختهای مبتنی بر فناوری NFC یکی از روشهای رایج پرداخت هزینه سفر با وسایل حمل و نقل عمومی است.

بازی های کامپیوتری

از فناوری NFC حتی در برخی از بازی های کامپیوتری هم استفاده میشود و با استفاده از این فناوری میتوان ابزارهای فیزیکی بازی را به بازی های کامپیوتری متصل کرد نینتندو از جمله مهمترین شرکتهای بازی سازی است که از فناوری NFC استفاده میکند.

اتوماسیون خانگی

یکی دیگر از کاربردهای فناوری NFC ، استفاده از آن در فرآیند اتوماسیون خانگی و ایجاد خانه های هوشمند است که در آنها میتوان با استفاده از ابزارهای مختلف ارتباطی ، وسایل خانه را کنترل کرد به عنوان مثال میتوان با استفاده از گوشی هوشمند چراغهای خانه را خاموش یا روشن کرد.

مقایسه تکنولوژی NFC با بلوتوث و UWB

علاوه بر تکنولوژی NFC ، فناوری های دیگری هم برای ارتباط بیسیم بین دستگاههای مختلف وجود دارد که از جمله این فناوری های میتوان به Bluetooth و UWB اشاره کرد نکته جالب توجه این است که سابقه و قدمت این دو فناوری بیشتر از NFC است. در این بخش ما به طور مختصر این فناوری های ارتباطی را با هم مقایسه میکنیم. یکی از بزرگترین مزایای فناوری NFC این است که برای اتصال دستگاهها به هم در آن الزامی به جفت کردن دستگاهها به هم وجود ندارد در حالی که در فناوری بلوتوث برای اتصال دستگاهها حتما باید دو دستگاه به یکدیگر جفت شوند. مزیت دیگر فناوری NFC نسبت به بلوتوث و UWB این است که این تکنولوژی از نظر مصرف انرژی و باتری از بلوتوث و UWB به صرفه تر است و استفاده از تکنولوژی NFC در مقایسه با بلوتوث و UWB مصرف باتری کمتری دارد. به علاوه سرعت اتصال دستگاهها و انتقال اطلاعات در فناوری NFC نسبت به بلوتوث و UWB بسیار بیشتر است. یکی از مواردی که باعث استقبال کمتر از فناوری UWB میشود این است که استفاده از آن نسبت به NFC و بلوتوث هزینه بیشتری دارد.

دیدگاه و پرسش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده

عادل فیروزکوهی

دسته بندی

سایر مقالات

تاریخ انتشار

1 ماه پیش

جدیدترین مقالات

سایر مقالات در دسترس شماست

بنر تبلیغاتی